10 ROČNÁ CESTA

Už pred desiatimi rokmi sa u niektorých z nás začali prvé kroky k dravým vtákom. Boli sme iba študenti na stredných školách, ktorí iba amatérsky obdivovali prírodu a trošku aj históriu. V tej dobe sme začali navštevovať, krúžok ochrany pernatých dravcov pod záštitou bývalého centra voľného času v Banskej Bystrici. Avšak prišli sme neskoro. Tento krúžok prestával fungovať, starší členovia, ktorí nás mali učiť a venovať sa nám, už nemali záujem sa nám venovať a preto sme sa ocitli v nepriaznivých podmienkach pre to aby sme sa niečo naučili. Avšak boli sme veľmi mladí, odhodlaní a dychtivo túžiaci po tom aby sme sa naučili starať sa o dravce a stali sa sokoliarmi a teda sme sa nenechali odradiť.

krkavec na vystupeni
sokoliar dano
mlady sokoliar

Spoznali sme starších, skúsenejších sokoliarov a vždy keď sme mali možnosť sa od nich niečo naučiť, pomôcť im, tak sme im boli nablízku. Po čase keď sme sa už o dravce vedeli starať a mali sme už svoje vlastné dravce vycvičené, ozvali sa nám prví záujemcovia, ktorí od nás chceli ukážku dravcov. A podobné záujmy o nás a naše dravce sa objavovali stále častejšie. Dlhú dobu sme pracovali pre rôzne iné sokoliarske skupiny a iné organizácie kedy sme tiež prezentovali sokoliarske vystúpenia. Pracovali sme napríklad so Sokoliarmi svätého Bavona z Banskej Štiavnice, so Sokoliarmi Aquila z Bojníc, rakúsky sokoliarsky dvor Adlerwarte Kreuzenstein, ale aj v ZOO Košice. Stále sme naberali skúsenosti až sme sa vypracovali na profesionálnu úroveň a oficiálne sme založili občianske združenie Sokoliari Kráľa Svätopluka.

sokoliarske vystupenia

Okrem sokoliarskych vystúpení a prezentácie sokoliarstva verejnosti sme sa začali venovať aj Biologickej ochrane. To znamená, že za pomoci dravcov plašíme rôzne škodlivé vtáctvo, ktoré spôsobuje škody rôzneho charakteru a odchytávame holuby. Holuby sme odchytávali v mestách: Nitra, Topoľčany, Partizánske, Prievidza, Senica, Žiar nad Hronom, Bratislava atď. Pôsobili sme aj v zahraničí: v Kanade, pri meste Vancouver a v Poľskom meste Rzeszów.

Našou prioritou sú ale ukážky letu pernatých dravcov a sokoliarske vystúpenia. Sme milovníci histórie, konkrétne raného stredoveku a teda obdobia Veľkej Moravy, kedy malo sokoliarstvo u nás najväčší rozmach. K tomuto obdobiu sme sa priblížili aj našimi kostýmami aby sme ho našim divákom čo najviac prezentovali.

vtaky na strome

VŽDY PONÚKAME NAJVYŠŠIU KVALITU

V dnešnej dobe na Slovensku pôsobí veľké množstvo sokoliarskych skupín, ale aj jednotlivcov, ktorí predvádzajú dravce verejnosti. Bohužiaľ musím skonštatovať, že vo väčšine prípadov tieto ukážky  sú veľmi slabé, dravce nemajú zabezpečené vhodné podmienky pre život alebo majú zničené operenie a podobne.

My sa snažíme pre naše dravce robiť maximum, čo do zabezpečenie kvalitného krmiva, vhodné umiestnenie pre dravce, aby mali naše dravce perfektné operenie a najmä aby ich výcvik bol odvedený sto percentne!

Platí u nás pravidlo, že ak si nás objednáte a vystúpenie sa Vám nebude páčiť, platiť nemusíte. Avšak zatiaľ sa nám tento prípad ešte nikdy nestal.

vtak
„Zleteli Orly z Tatry, tiahnu na podolia, ponad vysoké hory, ponad rovné polia.“
SAMO CHALUPKA
„Horí ohník, horí na Kráľovej holi. Ktože ho nakládol? — dvanásti sokoli. Dvanásti sokoli, sokolovia bieli, akých ľudské oči viacej nevideli!“
JÁN BOTTO
„A zlí zlé si našli rady: postávali poza klady, i padli naň zhora, zdola, ako vrany na sokola.“
SAMO CHALUPKA

SPOLUPRACUJEME