Oravský hrad

Oravský hrad je jeden z najznámejších a najkrajších hradov na Slovensku. Nájdete ho v malebnej obci Oravy – v Oravskom Podzámku. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky na území Slovenska. Oravský hrad je otvorený a sprístupnený verejnosti celoročne.

Oravský hrad

Oravský hrad a jeho história

Už v polovici 13. storočia na mieste dnešného Oravského hradu postavili murovaný hrad. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1267, keď ho kráľ Belo IV. prevzal od Mika Balaša a stal sa kráľovským majetkom. Neskôr hrad patril k územiu Matúša Čáka Trenčianskeho. V 15. storočí sa hrad stal majetkom Mateja Korvína, ktorý uskutočnil viacero opatrení pre bezpečnosť hradu a samotného územia Oravy. Od roku 1556 panoval na hrade František I. Turzo, ktorý ho získal do dlhodobého nájmu, kým mu kráľovský dvor nevráti vynaložené náklady. Po ňon hrad vlastnil jeho syn Juraj VII. Turzo, ktorý ho v roku 1606 získal už do trvalého a dedičného vlastníctva.

Keďže Juraj Turzo si neželal, aby jeho majetky boli rozdelené, po smrti jediného mužského potomka, stanovil vo svojom závete princíp nedeliteľnosti majetkov, iba výnosov z nich. V roku 1626 sa na hrade Lietava zišlo 7 dcér Juraja Turzu a založili tzv. Oravský komposesorát – spoluvlastníctvo (Oravské hradné panstvo), ktoré malo vždy voleného jedného komposesora – riaditeľa, ktorý spravoval tieto majetky. V rozpätí rokov 1556 – 1621 dali Turzovci Oravský hrad postupne prestavať a opevniť.

K veľkým stavebným úpravám hradu prišlo na konci 15. a na začiatku 16. storočia, keď postavili obytný palác v strednom hrade, zosilnený po bokoch kruhovými baštami. Vtedy súčasne stavali a zosilňovali opevnenie v priestoroch dolného hradu.

V druhej polovici 16. storočia dali Turzovci postaviť tzv. Turzov palác. Počas povstania Františka II. Rákociho Oravský hrad v roku 1703 dobyli povstalci. O pár mesiacov neskôr hrad obliehali cisárske vojská a to až do roku 1709, kedy sa posádka hradu vzdala.

V roku 1800 vypukol na Oravskom hrade požiar, ktorý sa rozšíril na celý hrad. Čiastočné záchranné práce uskutočňoval František Ziči a v rokoch 1906 – 1912 zreštauroval strednú časť Jozef Pálfi. K veľkorysej obnove celého hradu sa pristúpilo v rokoch 1953 až 1968, po dokončení ktorej sa stal dôstojným sídlom Oravského múzea.

Stredoveká dedina pod Oravským hradom – archeoskanzen a múzeum

Už niekoľko rokov sa priamo pod Oravským hradom nachádza jedinečné miesto, a to stredoveká dedinka so všetkým, čo k tomu patrí. Uvidíte tu stavby dobovej architektúry z obdobia Veľkej Moravy a spoznáte bežný život ľudí z tohto obdobia. Stretnúť môžete napríklad remeselníkov, previesť na na voze, či koči, zastrieľať si z dobového luku a uvidieť mnohé zvieratká. Spoznáte tu kone, husi, sliepky, ovce aj kozy. Takéto múzeum  jediné svojho druhu na celom Slovensku.

stredoveká dedina pod Oravským hradom
stredoveká dedina v Oravskom Podzámku
matka s dievcatkom

Sokoliarske vystúpenia v Oravskom Podzámku

Priamo pod Oravským hradom, v tajomnej stredovekej dedinke, máte možnosť zažiť jedinečné sokoliarske vystúpenia. Tieto interaktívne a zábavné ukážky letu pernatých dravcov sú nezabudnuteľným zážitkom pre všetky vekové kategórie. Počas vystúpenia sa dravec niekoľko krát dostane do bezprostrednej blízkosti divákov. A ak sa nebojíte, môžete si vyskúšať aj pristátie dravca na vašej ruke.

sokoliarske vystúpenie pod oravským hradom
sokoliari v oravskom podzámku
deti a sokoliarske vystupenie

Parkovanie a vstupné na Oravský hrad

Cena vstupenky na Oravský hrad záleží od výberu okruhu a veku, respektíve možnosti využitia zliav. Oravský hrad ponúka základný okruh, malý okruh a veľký okruh. Deti do 6 rokov a sprievod ZŤP majú vstupy zdarma. Deti do 15 rokov, žiaci, študenti a dôchodcovia majú vstupná za polovicu. Cena za dospelú osobu je podľa výberu okruhu od 7 eur za malý okruh do 13 eur za veľký okruh. Zvýhodnené sú taktiež rodinné vstupy. Celý cenník nájdete na stránkach Oravského múzea.

Parkovanie je možné na niekoľkých parkoviskách, avšak všetky sú platené.

Povesti, filmy a ďalšie zaujímavosti o Oravskom hrade

O Oravskom hrade traduje veľa zaujímavých povestí. Hrad ste mohli vidieť aj v niekoľkých filmoch. Prvý, ktorý sa na hrade natáčal bol čiernobiely film Dracula z roku 1922. Tiež sa tu nakrúcali filmy ako napríklad Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš. Za pozornosť určite stojí aj OZ Sokoliari Kráľa Svätopluka, ktorí udržujú túto nádhernú tradíciu sokoliarstva. Všetky zaujímavosti sa však dozviete na prehliadke, preto vám určite odporúčame tento nádherný hrad navštíviť.

Koľko schodov má Oravský hrad?

Povedali by ste, že toto je jedna z najčastejších otázok. Oravský hrad má presne 754 schodov.

Prehliadky a otváracie hodiny Oravského hradu

Momentálne prebiehajú na Oravskom hrade prehliadky individuálne, teda bez sprievodcu. Odporúčame vám preto stiahnuť si mobilnú aplikáciu, ktorá sprievodcu dokonale nahrádza. Aktuálne otváracie hodiny nájdete na web stránke Oravského múzea. Počas letných prázdnin býva hrad otvorený denne od 9:00 do 17:00, počas jesenných a zimných mesiacov je táto doba skrátená.