SOKOLIARSKE VYSTÚPENIA

Sokoliarske vystúpenia alebo inak povedané ukážky letu pernatých dravcov sú našim hlavným zameraním. Cieľom sokoliarskych vystúpení, je predviesť divákom let viacerých druhov dravcov a zároveň podať zaujímavé informácie o živote dravcov a o ich využití v sokoliarstve.

Každé jedno vystúpenie má hlavu a pätu. Na úvod vystúpenia podáme stručné informácie o histórií sokoliarstva a potom prechádzame k samotnému predvádzaniu dravcov. Základom vystúpení je to, že predvedieme let dravcov. Nie sme len na ukážku.

Chceme aby diváci mali z našich vystúpení čo najväčší zážitok a preto sú vystúpenia interaktívne a vedené zábavnou formnou. Vo vystúpení máme množstvo prvkov kedy sa dravec dostane do bezprostrednej blízkosti divákovi- pri lete sa ho môže jemne dotknúť koncami krídel. Počas vystúpenia si vyberáme dobrovoľníkov, ktorí si chcú vyskúšať ako im dravec priletí na ruku.

sokoliar na vystupeni
sokoliari na vystupenie

VEĽKÁ MORAVA

Zlatým obdobím sokoliarstva na našom území bolo obdobie Veľkej Moravy a je známe že aj samotný Kráľ Svätopluk bol vášnivým sokoliarom. Preto sme si ho vybrali za náš vzor a štandardne robíme sokoliarske vystúpenia v historických kostýmoch pripomínajúcich toto obdobie.

Takouto formou pôsobíme najmä na hradoch, kultúrnych a historických slávnostiach ale aj všade tam kde zákazník má záujem o vystúpenie v historických kostýmoch. Počet letných prázdnin vystupujeme 2x denne v našom archeoskanzene – stredovekej dedine, v Oravskom Podzámku, priamo pod Oravským hradom.

sokoliarske vystupenie na hrade
sokoliarska vystupenia na hrade
Sokoliari Kráľa Svätopluka
sokoliari a mec

PRE ŠKOLY A ŠKÔLKY

Sokoliarske vystúpenia pre školy a škôlky sú zamerané hlavne na to aby sme zapojili čo najväčšie množstvo dobrovoľníkov, pretože toto ocenia najmä deti. Výklad je prispôsobený vekovej kategórií detí. Stále ale dbáme na to, aby naše vystúpenie malo aj náučnú funkciu a preto podávame najväčšie zaujímavosti a pikošky zo života dravcov v prírode. Takisto dbáme aj na environmentálnu výchovu a vedieme deti k ochrane prírody a k zodpovednosti.

deti so sokoliarmi
detsky tabor a sokoliari

.

POĽOVNÍCKE A LESNÍCKE SLÁVNOSTI

Sokoliarstvo je hlavne aktívnou súčasťou poľovníctva, preto sa zúčastňujeme pravidelne na Svätohubertovských slávnostiach. Už mnoho rokov najmä na Slávnostiach Svätého Huberta v Svätom Antone pri Banskej Štiavnici. Na takýchto akciách vystupujeme v lesníckom, zelenom oblečení.

polovacka a sokoliari
sokoliari a polovnici